O nás

13.04.2013 22:24
Co je Acherontia Atropos?

Acherontia Atropos je binomické jméno pro lišaje smrtihlava. Jde o velkého nočního motýla z čeledi lišajovitých ( sphingidae ) rodu lišaj (Acherontia). Smrtihlav je největší lišaj vyskytující se na území České republiky, pyšní se rozpětím křídel až 13 cm. Nejznámějším charakteristickým znakem je jeho proslulá kresba na zádech ve tvaru lidské lebky. Tělo smrtihlava je černo-žluté. Smrtihlav prochází dokonalou přeměnou na motýla ze žluté housenky se zelenou kresbou (může být až modravá nebo hnědá). Tento noční motýl v letu dokáže přesáhnout i rychlost 40 km/h. Na naše území přilétá smrtihlav až po zimě, protože by jeho kukla naši zimu nepřežila. Trvale žije pouze jižně od Alp.

Přesto, že je tento živočich zcela neškodný vyvolává v lidech pocit strachu. Pro jeho kresbu na zádech kdysi lidé věřili, že oznamuje (přináší) smrt.

Se smrtí souvisí slovo Atropos. Podle řecké mytologie byla Atropos  jedna ze sudiček (moira), které předly nit osudu. Právě Atropos (Neodvratná) měla tuto nit přestřihovat. Bývá vyobrazena v ruce s knihou života nebo slunečními hodinami, na kterých ukazuje hodinu smrti.  Moiry neměly za úkol ani ne tak určovat osud lidí, spíše bdít nad lidskými životy.  

Proč zrovna Acherontia Atropos?

Lišaj smrtihlav vyvolává v lidech hysterii a strach a málokdo ví, že se jedná o živočicha zcela neškodného a vůbec ne nebezpečného, tak jako stafordšírský bullteriér. :-) Navíc je i souvislost s názvem CHS mého bratra Night´s Butterfly(=motýl noci), lišaj smrtihlav je přece motýl noci.