Teriéři typu "bull"

Při vyslovení věty "Vlastním, chovám, líbí se mi terieři typu bull" nebude značná část veřejnosti vědět o jaká plemena se jedná, ani jak by je charakterizovala. Vyslovíme-li ovšem že se jedná o tzv. "Bojová plemena" ,dá se s nadsázkou reakce přirovnat k panice, nebo fobii. Hned si vybaví hrůzostrašné titulky z bulvárního tisku, nebo zprávy z televizních médií v nejsledovanějším čase. Z jejich úst jsou slyšet komentáře typu "......agresivní bestie, ......zabijáci, .........nejnebezpečnejší plemena, .... musí se zakázat, ........vyhladit " atd atd. Pomalu to zavání psím holocaustem (i ten již tady v nedávné psí historii byl). Když se ale takto vykřikujících lidí zeptáte, o které plemena se jedná, ať vám je popíšou, ukáží, najednou ztichnou, nebo se začnou pomalu vykrucovat, že to slyšeli v TV, od kamarádů, nebo někde četli. Možná si ještě vzpomenou na slovo Pitbull, ale to je tak vše.

A o která plemena to vlastně jde? O kterých je řeč? Jsou to Staffordshire Bull Terier (SBT, dnes již i STAB), American Staffordshire Terrier (AST), Bull Terier + verze Mini (BT,MBT) a American Pit Bull Terrier (APBT). Posledně jmenovaný není a pravděpodobně nikdy nebude uznán FCI, tudíž nepatří do skupiny III.Terieři, Terieři typu Bull, ale mluvíme-li o psech "bojových" je na prvním místě žebříčku.

Jací jsou tito gladiátoři dnes? Silní, odvážní, pracovití a především milující k lidem! Láska k člověku je dána přísným výběrem a selekcí v chovu. Vždyť tito psi vyrůstali a žili v početných rodinách s malými dětmi a jakákoli agrese vůči lidem, ať už doma, nebo na kolbištích byla nekompromisně trestána a pes, který prokázal cokoliv jiného, než lásku a oddanost člověku byl z chovu vyřazen, ve většině případů utracen! Toto tvrdé a nekompromisní pravidlo již dávno neplatí, ale také díky němu můžeme "old" chovatelům děkovat za super povahu dnešních psů.