Parazit sviluška podzimní

Loni jsme se poprvé setkali s tímto parazitem. Protože jsme zprvu nevěděli, o co se jedná, chtěla bych vám tuto problematiku ve zkratce přiblížit.

Prakticky se svilušky vyskytují pouze sezónně a to koncem léta a na podzim, často ve spadaném listí nebo vysoké trávě. Někdy zdánlivě vypadají jako oranžový poprašek. Jedná se o larvy svilušek, dospělci neparazitují a známe je jako malé oranžovočervené "pavoučky". Prevence proti sviluškám je velmi obtížná, nepomůže ani velká většina preparátů proti blechám a klíšťatům. K napadení většinou stačí, aby pes proběhl třeba právě tím spadaným listím..

Napadení se projevuje hojným množstvím oranžových teček zvláště mezi prsty na nohou, kolem ocasu a často i na hlavě kolem očí,uší a tlamy. Často způsobuje silnou svědivost, pupínky až strupy na kůži. Mohou způsobit až "mokvání" v místě napadení. Po 14 dnech většinou sami opadnou, ale svědivost může zůstat a tím se diagnostika stává obtížnější.

Doporučujeme v období na konci léta a na podzim pečlivě kontrolovat psům po vycházkách hlavně meziprstí, kde lze svilušky velmi snadno přehlédnout (ani v našem případě nebyly běžným pohledem na tlapku vidět).

V boji proti sviluškám se nám velmi osvědčil přípravek BioKill (pozor-ten určený pro použití na zvířata), svilušky odpadly téměř okamžitě. Pro jistou jsme aplikaci opakovali několikrát a svilušky se nevrátily.

 

Larvy svilušek na ovocném stromě:

https://www.zahradavkapse.cz/files/Foto_RPN/11_032_B.jpg

Přípravek BioKill:

https://www.spokojenypes.cz/inshop/catalogue/products/pictures/biokill-100.jpg

 

Zdroje obrázků (google.cz):

https://www.zahradavkapse.cz

https://www.spokojenypes.cz