Chovatelská etika

Chovatelskou etikou se dá nazvat soubor morálních pravidel, kterými se zodpovědný chovatel (ale i majitel psa) řídí.

Chovatel by měl být člověk, který vše, co dělá, dělá s nejlepším vědomím a svědomím. Své psy a zvláště chovné feny má pro radost, pro radost z úspěchů a chovu, pro radost soužití se psy, nikoliv pro byznys. Peníze v chovu psů nikdy nesmí být tím hlavním záměrem. Bohužel, stále čatěji se setkáváme s tím, že pár tisícovek v kapse navíc, předčí zájem psů a plemene. Tím nejhorším "přivýdělkem" je množení psů bez průkazu původu člověkem, který se zabývá chovem psů s PP, je členem chovatelského klubu či jinak znalým problematiky. V dnešní době, kdy hrozí omezování chovu našeho plemene, je produkce štěňat bez PP člověkem znalým neomluvitelná. Víme, že problémové chování z novin se nejčastěji vyskytuje u zvířat bez průkazu původu, která se dostala do nesprávných rukou. 

Často se štěňátka bez průkazu původu narodí z prosté neznalosti majitele fenky. I dnes se ještě vyskytuje mýtus, že "fena musí mít alespoň jednou štěňata". Nemusí! Lidé neznají problematiku psů s PP a bez PP. V těch případech stojí za produkcí štěňat bez PP spíše než přivýdělek, pouhá neznalost majitele. Toto zmírní jen plošná osvěta majitelů, edukace ze strany veterinářů (bohužel ještě dnes se najdou veterináři, kteří potvrdí, že fena musí mít štěňata!!).

Daleko horší je možnost druhá, kdy se do množení štěňat bez průkazu původu zapojují sami chovatelé a majitelé uchovněných krycích psů!! Toto považuji za neomluvitelné, zvláště jedná-li se o naše plemeno. Proč to chovatelé/majitelé krycích psů dělají? Pro peníze. V tomto případě jiný důvod, než pár tisícovek v kapse navíc, skutečně nevidím!  Povýšit několik tisícovek nad zájem plemene, kterou společnost neprávem odsuzuje, skutečně nemá s chovatelskou etikou co dělat. Morální zásada je ale věc jedna. Chovatelský řád věc druhá. Každý, kdo má FCI registrovanou chovatelskou stanici, nebo má uchovněného krycího psa a je členem klubu se zavazuje, že žádným způsobem nebude podporovat chov jedinců bez průkazu původu! Pravidla nejsou od toho, aby se porušovala, ale od toho, aby se dodržovala.

Zatajování vad, jejich odstraňování, aby zvíře prošlo do chovu a nezpůsobilo tak finanční újmu majiteli, je krajně neetické a nahrává to množitelům bez PP, kteří právě upozorňují na to, že se to v chovu s PP děje!

 

Proto, chovatelé a majitelé, se do chovu pouštějme jen s čistým svědomím, starejme se o své odchovy i po prodeji, mějme rádi naše zvířata a važme si jich a nepodporujme množitele..