Odchov štěňátek

-naše poznatky při odchovu štěňátek :-)

Abyste mohli odchovávat štěňátka s PP musíte mít uchovněnou fenečku. Uchovnění a administrativní záležitosti jsou popsány ZDE.

Nyní se zaměřím na praktický odchov štěňátek.

Kolem 30.dne březosti je možné navštívit veterináře, který pomocí sonografického vyšetření potvrdí, nebo nepotvrdí, březost fenky. Počet štěňátek určený při tomto vyšetření je vždy orientační a může vás čekat při porodu překvapení, klidně i o několik štěňátek více. V některých případech se také stává, že fenka, ačkoliv dle sonografického vyšetření březí není, porodí 1-2 štěňátka! Proto doporučuji, pokud veterinář při sonu nepotvrdil březost a vám se zdá, že vaše fenka mění chování a mohla by být březí, udělat ještě jedno kontrolní sono kolem 40. dne březosti (klidně i déle).

Ale také se může stát, že i přes potvrzenou březost štěňátka nebudou, fena může plody tzv.vstřebat, zdá-li se vám, že něco není v pořádku, navštivte vašeho veterináře pro kontrolní sonografické vyšetření.

Během březosti fence nijak nepřilepšujeme, pouze ve vyšším stupni březosti přejdeme na granule pro březí feny. Nikdy nepřidáváme vápník před porodem, zvyšujete to riziko vzniku eklampsie, která může být pro fenu až smrtelná.

https://img8.rajce.idnes.cz/d0803/4/4835/4835173_2ea14a981e7259961c079dc322e1a9fa/images/P1010007.jpg

těhotná Fláj

Veterinář březost potvrdil, co teď?

V první řadě si vyčleníme prostor, kde budeme štěňátka odchovávat. U nás máme "porodnici" vytvořenou ze samostatné místnosti vedle ložnice, kde je dostatek místa, fenka první dny po porodu má zajištěný klid a zároveň je to vhodné prostředí pro odchov štěňátek. Připravíme si porodnici, to znamená porodní bednu. Porodní bedna by měla být nejlépe dřevěná. Nám se osvědčila kombinace porodní bedny a ohrádky v jednom. Máme velkou dřevěnou bednu, ze které ani větší štěňátka nemohou vyskočit a jsou tak v bezpečí i v naší nepřítomnosti (i když se štěňátky jsme prakticky pořád :-) ).

https://img8.rajce.idnes.cz/d0802/4/4958/4958828_e9817d8906d8cde7c33631e27844e4b6/images/porodnice.jpg

porodnice

Dále si už v dostatečném předstihu před porodem připravujeme zásoby novin, ručníků, deky, povlečení. Bude se nám hodit v podstatě cokoliv. :-) Místo novin se nám náramně osvědčily savé podložky (plenky).

K porodu si připravíme: ručníky, sterilní tamponky, peán, desinfekci, kuchyňskou váhu, sešit a tužku, mobilní telefon + telefonní číslo na veterináře, nůžky, ohřívací láhev(pet lahev s teplou vodou), nit na podvázání pupečníku,.

Dobré je mít doma i sušené mléko pro umělý odchov štěňat (které můžeme podat i feně pro podporu laktace) a lahvičku pro odchov štěňátek.

Rodíme..

V den porodu(58.-67.den březosti, naše fenky rodí spíše dříve 58.-61.den) obvykle fenka přestane jíst (pozor, naše fenky jíst nepřestaly ani těsně před porodem :-)) ). Pokud měříte teplotu, zaznamenáte pokles. Fena začíná být nervozní, hrabe pelech, vyžaduje společnost pánečka, je mazlivější a někdy i velmi klidná. Později začne fena prodýchávat, je neklidná. V tuto chvíli už očekáváme porod každou minutou. Při porodu si zapisujeme všechny důležité okamžiky s časem - odtok vody, první stah, časy narození štěňat.. Po odtoku plodové vody by asi do dvou hodin mělo přijít na svět první štěňátko. Fena začne tlačit, může v leže, ale klidně i ve stoje nebo v sedě, necháme fenku tak, jak jí je to nejpohodlnější. Fena tlačí a stahy jsou doslova viditelné. Intenzivní tlačení by nemělo trvat příliš dlouhou dobu, fena by se vyčerpala a může se stát, že první štěňátko je příliš velké a pro fenu je obtížné jej porodit (v takové chvíli voláme veterináře, nebo jedeme na veterinární pohotovost). Zhruba do 20 minut od prvního intenzivního stahu by se měl objevit plodový vak, při dalším stahu plodový vak se štěňátkem fena porodí. Často fenka ví, co má dělat. Pokud, zvláště u prvního štěňátka, je nejistá, tak jí asistujeme a pomáháme. Po porodu každého štěňátka peánem zaštípneme pupeční šňůru a nad peánem (směrem od štěněte) pupeční šňůru odstříhneme, nebo necháme fenu pupeční šňůru odkousnout. Zároveň štěně vyprostíme z plodového vaku, který prsty rozthneme (desinfikujeme si předtím ruce!). Pupeční šňůru podvážeme pevnou nití. My nepodvazujeme, necháme pupeční šňůru zaštípnutou peánem trochu déle a pak jen kontrolujeme zda nekrvácí. Necháme fence štěňátko olízat a dosušíme froté ručníkem, zkontrolujeme dýchací cesty (tlamičku vytírám vatovou tyčinkou a kontroluji při tom, zda štěně nemá rozštěp patra). Štěňátko zvážíme. Poté štěňátko necháme fence olízat, očistit a přiložíme jej ke struku, štěňátko začne pít. Tím se podpoří další průběh porodu. Pauzy mezi jednotlivými štěňátky můžou být různě dlouhé v řádu minut i hodin. Vždy se řídíme chováním fenky. Pokud je fena v klidu, netlačí, dýchá normálně, pauza může být i delší.

Fena musí porodit stejný počet placent a plodových obalů jako štěňat. Některé placenty necháváme feně sníst, je to její instinkt. Při pozření všech ale hrozí feně průjmy.

Pokud štěňátko nedýchá, nebo není po porodu dostatečně čilé, pokusíme se jej prodbudit k živou. Pokud štěňátko nedýchá, často je to způsobeno plodovou vodou v dýchacích cestách. Opatrně ústy odsajeme vodu z tlamičky. Opatrně, ale pevně chytneme štěňátko do dlaní, prsty fixujeme hlavičku a krátkým, ale prudkým pohybem jej zhoupneme zezhora dolů, uvolníme tak dýchací cesty. Štěňátko začne dýchat, dáme si jej do dlaně a druhou rukou s ručníkem štěňátko třeme, rychle a silou! Štěňátko se musí začít "vztekat" a tím se samo prodýchne a probudí k životu - tímto třením probudíme k životu i línější štěňátka.

Štěňátka se normálně rodí hlavičkou napřed, ale někdy se může stát, že jdou napřed zadní nožičky. Takto porodit štěňátko je pro fenu obtížnější. Pokud má fena problém porodit takto štěňátko a my už vidíme zadní nožičky, můžeme fence pomoci. Umyjeme a vydesinfikujeme si ruce, vezmeme si čistý (nejlépe vyvařený) ručník nebo utěrku. První možnost je s utěrkou podržet plodový vak, aby se nevracel "dovnitř" a fena jej mohla vytlačit. Druhá možnost je, že s pomocí utěrky uchopíme "koukající" nožičky štěněte a v momentě, kdy fena zatlačí, vytáhneme štěně ven. - pozor, vždy zatáhneme pouze při stahu, pouze v momentě, kdy fena zatlačí, ne mimo!

Po porodu

Konec porodu poznáme tak, že fenka klidně leží, pečuje o štěňátka, která sají. Fena je v klidu, dýchá přirozeně a její bříško "viditelně splasklo". Druhý den můžeme pozvat veterináře, nebo jej navštívit, aby zkontrolovat fenku i štěňata.

Po porodu dáme fence napít, vodu jí můžeme nabídnout i během porodu. Kojící fenu krmíme, podle její potřeby. Krmíme granule pro kojící feny, občas přidáváme mléčné výrobky (bílé jogurty, kousek sýra,..).

https://img8.rajce.idnes.cz/d0802/4/4958/4958828_e9817d8906d8cde7c33631e27844e4b6/images/P1010017.jpg

1.týden po porodu

2 týdny po porodu z feny a štěňátek nespouštím oči, spím u nich. Sledujeme chování feny. Fena by se měla starat o štěňátka, krvavé očistky jsou normální. Pokud je fena apatická, velmi neklidná, žíznivá voláme veterináře! Hrozí zánět dělohy! První dva týdny jsou nejkritičtější období.  Ve stáří jednoho týdne by štěňátka měla přibližně znásobit svojí porodní váhu. Štěňátka v tomto období pouze spí a jí, fena se o ně stará sama. Pouze kontrolujeme a každý den vážíme štěňátka.

https://img8.rajce.idnes.cz/d0802/4/4958/4958828_e9817d8906d8cde7c33631e27844e4b6/images/bubububaf001.jpg

2.týden

Kolem 10.-14. dne štěňátka otevírají oči. Je čas na první odčervení. K odčervení používáme přípravky Drontal Junior(štěňátka jej přijímají překvapivě dobře!) a Banminth pasta.

https://www.manitera.cz/bmz_cache/8/80451e110a400a3b53901057181df60b.image.110x110.jpg

drontal junior emulze s aplikátorem

3.-4.týden

Štěňátka začínají chodit. O štěňátka začíná více pečovat chovatel, některé fenky přestávají po štěňátkách uklízet. Je čas na první příkrmy (dáváme štěněcí kašičky, smetanové krémíky,ale hlavně syrové namleté maso,..). Ve 4. týdnu je čas na druhé odčervení.

Pro usnadnění samostatné chůze štěňátek se nám osvědčily protiskluzové koupelnové podložky, pod které dáváme ještě savé podložky (čůránky protečou a vsáknou se a štěňátka jsou v suchu a pěkně se jim chodí).

https://img.kralici.cz/minishop/08cd8e2ee3ad10a00254.jpg?300https://www.textilmilena.cz/files/predlozka-koupelnova-pur-pena-1033-ruzne-vzory.jpg

štěněcí plínky / protiskluzová podložka

V tomto období také začíná období socializace, proto poskytujeme štěňátkům dostatek podnětů, zvykáme je na kontakt s lidmi. Od ukončeného druhého týdne přijímáme občasné návštěvy, socializaci považujeme za důležitou a obranyschopnost štěňat z mateřského mléka není zanedbatelná. :-)

Při odchovu štěňátek se nám také osvědčila kovová ohrádka pro štěňátka jako výběh, nebo dočasné "odkládací" místo :-))

https://img4.rajce.idnes.cz/d0402/3/3234/3234728_f19838089a4ccf63ba4d7079079a5802/images/P1010128.JPG

kovová ohrádka pro štěňata

5.týden

Štěňátka už začínají zlobit, hrají si, běhají a přijímají jídlo z mističky.

6.týden

Čas na první návštěvu veterináře, první očkování a čipování.

6.-7. týden - čas na třetí odčervení

Od 7.týdne mohou štěňátka odejít do světa, ke svým novým majitelům. My však štěňátka prodáváme až v 8 týdnech. Štěňátka se potřebují od maminky naučit psímu chování, musí umět papat i tvrdé, suché granulky a také si je přece chceme užít, než půjdou do světa. :-)

https://img8.rajce.idnes.cz/d0802/4/4958/4958828_e9817d8906d8cde7c33631e27844e4b6/images/vsichniven.jpg

 

Jak krmíme štěňátka

Naše feny jsou nadprůměrně mléčné,dosud bylo mlíčka až moc :) .. začínáme přikrmovat obvykle až kolem 3.-4.týdne.

Začínáme přikrmovat namleté hovězí maso (veškeré maso, které podáváme štěňatům, je v potravinářské kvalitě). Namleté hovězí obvykle štěňátka přijímají velice dobře a moc jim to chutná. Začínáme také s přikrmováním smetanových krémíků (Lipánek), který štěňátkům chutná a rychle se jej naučí olizovat z mističky. Kombinujeme "piškotové" kašičky s Lipánkem - pro štěňátka velká ňaminka a odměna za vzorné chování. Kašičky a lipánky jen v omezeném množství, spíše "pro chuť". :-))

První příkrmy podáváme z ruky. Později, když štěňátka začínají papat z mističky, podáváme hlavně maso a máčené granulky. Maso podáváme především syrové - svalovinu, jatýrka, srdíčka, žaludky atd..

Před odběrem už mají nejčastěji suché, samotné granulky a přídavek masíčka je již jen 2x denně. :-)

 

Císařský řez

Císařský řez je řešení komplikovaného porodu. Provádí se v celkové anestezii. Feny jej obvykle dobře snáší bez komplikací a jsou po narkóze brzy schopné se o štěňata postarat, laktace se objeví brzo po přiložení štěňátek k probuzené fence.

Nejčastějšími příčinami pro císařský řez je porod abnormálně velkého štěněte, abnormální poloha štěněte v porodních cestách a přílši slabé porodní kontrakce.

Komplikací císařského řezu může být poškození dělohy, kdy je nutná okamžitá kastrace. Kastrace se též doporučuje rovnou při druhém císařském řezu.

Hojení jizvy po zákroku bývá bez komplikací a rána se velmi rychle hojí.

Císařský řez - naše zkušenosti

U nás prodělala císařský řez naše Deny při druhém porodu. Začala rodit příliš brzo - v noci z 57. na 58.den. O půlnoci došlo k odtoku plodové vody, po dvou hodinách se stále nic nedělo, poté se objevily málo časté a příliš slabé kontrakce. Po několik slabých kontrakcích se objevil plodový vak, ale kontrakce byly málo časté a slabé a Deny nemohla první štěňátko porodit, cestou k autu (kdy už jsme chtěli jen ta veterinu) se první pejsek narodil do trávy, byl živý. Přesunuli jsme se zpět dovnitř a na radu veterináře počkali, jak to bude vypadat nyní. Bohužel se situace opakovala a tak jsme ihned jeli na veterinární kliniku, v autě se nám narodila naše Bazuka. Poté už Deny kontrakce neměla žádné dlouhou dobu. Na sonografickém vyšetření bylo ještě vidět několik štěňátek, veterinář konstatoval, že už mají slabší puls a máme dvě možnosti, buďto ihned provést císařský řez, ulevit Denynce a zachránit štěňátka (což je ale finančně náročnější, císařský řez nás v době pohotovosti vyšel se všemi náklady na cca 7000,- -), nebo podat injekčně oxitocin a počkat, zda Deny porodí přirozenou cestou, ale není jisté, zda by štěňátka byla živá a zda přece jen císařský řez nebude nutný (hrozilo, že Deny únavou nezvládne porodit všechna štěňátka, už v tu chvíli vypadala vyčerpaně). Okamžitě jsme se rozhodli pro císařský řez, ke kterému se přikláněl i samotný veterinář. Nechtěli jsme Denynku trápit až do rána, ať už to má holčička za sebou. :-) Dvě narozená štěňátka byla uložena do inkubátoru a Deny byla uspána a byl jí proveden císařský řez. Narodili se tak ještě čtyři chlapečci. Zdraví a čilí. :-) O šestého chlapečka jsme bohužel přišli, přece jen rodila Deny příliš brzo a pejsek nebyl životaschopný. Deny vše snášela naprosto bez problémů, ihned po příjezdu domů už se tvářila, jako by žádný zákrok neprodělala a perfektně se starala o štěňátka, s laktací problém nebyl. Druhý den ještě jeli všichni na kontrolu.  Měli jsme tak 5 živých chlapečků a jednu živou holčičku, naše Bazuka pak prostě musela zůstat doma. :-))

Deny po císařském řezu